Vojka nad Dunajom

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Vojka nad Dunajom


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Vojka nad Dunajom 150, 930 31 Vojka nad Dunajom
Primátor/Starosta: Ing. Donald Álló
Prednosta/Zástupca starostu: - / Gabriel Szőcs
Tel.: 031/554 81 81
Mobil: -
Fax: 031/551 12 42
E-mail:
Web: www.vojkanaddunajom.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 463

Rozloha obce/mesta v ha: 1440

Prvá písomná zmienka: 1186

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 16:00
Streda: 8:00 - 16:30
Piatok: 8:00 - 15:30Prezentácia:

Vojka nad Dunajom patrí medzi najstaršie obce na území Žitného ostrova. Táto močaristá a ťažko dostupná oblasť nepriala osídľovaniu a prvé obce na tomto území sa pravdepodobne vytvorili až v priebehu 10. a 11. storočia. Prvá písomná zmienka o obci Vojka nad Dunajom pochádza z roku 1186. Kráľ Belo III vtedy daroval túto obec ako kráľovský majetok ostrihomskému arcibiskupovi a jej obyvateľom udelil šľachtické privilégiá. Od tejto doby bola Vojka nad Dunajom „štát v štáte”, sídlo tzv. praedialistických šľachticov a hlavným sídlom arcibiskupstva.

O založení obce nie sú k dispozícii presné údaje, len miestne legendy. Podľa ľudovej legendy pochádza názov obce z pohanského mena prvého uhorského kráľa Štefana – Vajk. Podľa tejto legendy kráľ s radosťou poľoval v tejto oblasti a počas jednej poľovačky sa takmer utopil v Dunaji. Miestni obyvatelia ho zachránili a kráľ sa im zavďačil tým, že im daroval okolité územie. Sú známe aj iné podoby tejto legendy, podľa niektorých napríklad kráľ Štefan si rád oddychoval pod drieňom na dvore kostola vo Vojke nad Dunajom.

Názov obce sa v nasledujúcich storočiach objavuje v rôznych podobách (Vayka, Woyka) a v roku 1345 aj v mene Mihálya Vajkayho a Thomasa de Weyka. Obec si zachová svoje privilégiá do roku 1848. Tieto privilégiá jej garantovali nezávislosť od župy, osobitný súd, vlastného palatína, notára, podžupana a stoličného sudcu. Do pôsobnosti stolice Vojka nad Dunajom patrilo sedem obcí: Kyselica, Dobrohošť, Pinkove Kračany, Moravské Kračany, Báč, Dolný Bar a ďalšie štyri, dnes už neexistujúce obce. Krátko po zániku stolice Vojka nad Dunajom, v roku 1828 mala obec 1101 obyvateľov. Jej časť Csente puszta mala v tom čase desať obyvateľov.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica pošta reštaurácia škôlka športovisko

Fotogaléria

Vojka nad Dunajom 1 Vojka nad Dunajom 2 Vojka nad Dunajom 3 Vojka nad Dunajom 4 Vojka nad Dunajom 5 Vojka nad Dunajom 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí