Začína sa Medzinárodný detský folklórny festival Zvolen

BANSKÁ BYSTRICA 28. mája (WEBNOVINY) – Zahraničné súbory z Ruska, Nemecka, Srbska a Česka a slovenské z Podpoľania zahrajú, zatancujú a zaspievajú na Medzinárodnom detskom folklórnom festivale Zvolen 2007, ktorý bude od utorka do piatka vo Zvolene a okolí. Ako spresnila prezidentka festivalu Mária Mázorová, na tohtoročný 7. ročník festivalu príde moskovský súbor Garmonia, z nemeckého Erbachu súbor Hans von der Au Gruppe, zo srbského Kličevacu súbor Milenko Stojkovič a zo Znojma v Českej republike súbor Dyjavánek. Z domácich detských folklórnych kolektívov sa festivalovému publiku predstavia Matičiarik z Banskej Bystrice, Slniečko z Detvy a zvolenské súbory Huncútik, Lastovičky a tradične aj hostiteľ festivalu Zornička. Hosťom festivalu budú Vrchári - známi rozkazovači z Detvy a Hriňovej, ktorí vystúpia na záverečnom galakoncerte.

Festival otvorí v utorok popoludní na zvolenskom Námestí SNP vystúpenie súborov Zornička a Huncútik . V stredu predpoludním sa účastníci festivalu predstavia na výchovných koncertoch pre školákov v Dome kultúry ŽSR, popoludní opäť na Námestí SNP. Štvrtkové predpoludnie strávia mladí folkloristi vystúpeniami po zvolenských školách, popoludní sa zapoja do tvorivých dielní na Zvolenskom zámku a nemecký súbor vystúpi na Námestí SNP. Na štvrtkový podvečer je v programe koncert zúčastnených súborových hudieb na Zvolenskom zámku a prijatie účastníkov festivalu u zvolenského primátora. V piatok popoludní sa na Námestí SNP predstavia súbory Milenko Stojkovič a Matičiarik a večer festival uzavrie slávnostný galakoncert v Divadle Jozefa Gregora Tajovského (DJGT). Popri hlavnom festivalovom programe vystúpia viaceré zúčastnené súbory aj v Sliači a v Kováčovej.

Sprievodnými podujatiami festivalu bude výstava obrazov detí Paleta mladých a výstava fotografií Martina Mázora s folklórnou tematikou Púčiky bez hraníc v Dome kultúry ŽSR a výstava obrazov Františka Muchu z Terchovej Muzikanti vo foyeri DJGT.

SITA