Záhrady Slovenska

Na Slovensku sa nachádzajú pre verejnosť sprístupnené botanické záhrady a arboréta ponúkajúce bohatú prehliadku domácej i cudzokrajnej flóry.
Botanické záhrady:
Objavte krásu tropických kvetov, bonsajov, známych i menej tradičných rastlín, ale aj zaujímavých druhov drevín v slovenských botanických záhradách. V botanických záhadách na Slovensku nájdete rôzne rastliny a skleníky s tropickou a subtropickou flórou.
Medzi najznámejšie botaniské záhrady Slovenska patria:
- Botanická záhrada v Bratislave - je prístupná verejnosti od 1. apríla - 31. októbra, od 9:00 - 18:00 hod.
- Botanická záhrada v Nitre
- Botanická záhrada v Banskej Štiavnici
- Botanická záhrada v Košiciach - patrí Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach
- Botanická záhrada na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách - je najvyššie položenou botanickou záhradou v Strednej Európe, do ktorej sa pohodlne dostanete lanovkou. Rastie tu 22 druhov vzácnych rastlín, ktorým nevadí nízka teplota ani nadmorská výška viac ako 2500 m n.m.
Arboréta:
Príďte sa pokochať krásou cudzokrajných drevín, oddýchnuť si v nádhernom prostredí medzi kvetinami a jazierkami, nájsť pokoj a uspokojenie v slovenských arborétach.
Medzi najznámejšie arboréta Slovenska patria:
- Arborétum Borová Hora - patrí do starostlivosti Technickej univerzity vo Zvolene a na prehliadku ponúka krásy rôznych druhov ruží, drevín či kaktusov, zameriava sa na dreviny, ktorých je tu viac ako tisíc druhov. Pre záujemcov sú v ponuke dreviny a kvety počas celého roka v pracovných dňoch od 7:30 - 14:30
- Arborétum Tesárske Mlyňany - neďaleko Zlatých Moraviec. V arboréte sa nachádza niekoľko tisíc aklimatizovaných cudzokrajných rastlín, ktoré tvoria rozsiahly park so spleťou rastlinstva. Arborétum, založené v roku 1892, je vhodné na spestrenie dovolenky na Slovensku príjemnou prechádzkou po náučnom chodníku spojenou s obdivovaním vzácnych rastlín. Pri vstupe do arboréta sa nachádza aj kaštieľ zaujímavý pre turistov. Arborétum je sprístupnené verejnosti každý deň aj počas víkendu.
- Arborétum Kysihýbel - lesnícke arborétum nájdete v katastrálnom území Banskej Štiavnice, dostanete sa k nemu smerom zo sídliska Drieňová na Banský Studenec. V arboréte sa nachádzajú cudzokrajné rastliny, najmä stromy z rôznych kútov sveta. Typické sú napríklad cyprušteky, sekvojovce a iné.
Zoologické záhrady:
Nielen divoké šelmy, priateľské opice a spevavé vtáky, ale aj obyvatelia slovenských lesov – medvede, svište a kamzíky vás privítajú v našich zoologických záhradách.
Zoologická záhrada alebo skrátene ZOO, je miesto, kde sú divoké zvieratá uzatvorené v umelo vytvorenom prostredí, ktoré je prístupné verejnosti na prehliadky.
Prvé ZOO:
Prvé ZOO boli súkromné zverince, zvyčajne patriace kráľom. Kráľ Karol I. začínal so ZOO s obrovským pytónom ako hlavnou atrakciou. Prvá verejná zoologická záhrada bola založená vo Viedni v roku 1752, keď sa Habsburgovci rozhodli sprístupniť verejnosti bývalý súkromný zverinec patriaci k zámku Schönbrunn, dnes nazývaná Tiergarten Schönbrunn. Po Francúzskej revolúcii bola otvorená pre verejnosť ZOO v Paríži.
Poslanie ZOO:
Poslanie ZOO sa s dobou menilo, od jednoduchého predvádzania exotických zvierat, cez vedecké štúdie až po chov, v niektorých prípadoch ohrozených druhov, aj takých, ktoré už vo voľnej prírode nežijú. Prvá vedecká zoologická záhrada v modernom svete bola založená v Londýne v roku 1828. V tom istom roku bola otvorená pre verejnosť, ako spôsob podpory jej vedeckej práce. Londýnčania veľmi skoro skrátili „zoologické záhrady“ na „ZOO“.
Väčšina moderných ZOO:
Väčsina ZOO sa snaží držať zvieratá v prostredí čo najpodobnejšom prostrediu, v akom žijú vo voľnej prírode. Mnoho ZOO teraz má špeciálne budovy pre nočné zvieratá s tmavým červeným svetlom počas dňa, takže zvieratá môžu byť aktívne vtedy, keď sú tam návštevníci a jasným svetlom počas noci, keď nočné zvieratá spia.
Petting ZOO:
Petting ZOO je kombinácia domácich zvierat a niektorých divokých druhov, ktoré sú natoľko prítulné, že sa nechajú hladkať a kŕmiť. Takéto ZOO sú veľmi obľúbené medzi malými deťmi. S ohľadom na zdravie zvierat je všetka strava pripravovaná v ZOO a je dostupná priamo z kŕmiacich vozidiel alebo v neďalekých stánkoch. Existenciu nezávislých petting ZOO (ktoré sa často nazývajú aj detské farmy) dopĺňajú veľké zoologické záhrady vlastnými časťami s týmto zameraním.
Zoologické záhrady:
Zoologické záhrady môžu byť veľmi odlišné. Od safari parkov až po malé potulné zverince. Vtáky môžu mať pristrihnuté krídla, aby nemohli lietať a mnohé zvieratá, ktoré vo voľnej prírode žijú vo veľkých skupinách sú držané osamotené alebo len v malých skupinkách. Prirodzená spolupráca pri love je eliminovaná pravidelným prísunom potravy.
Skoro každé veľké mesto na svete má svoju vlastnú ZOO, veľmi rôznej kvality a veľkosti. Moderné ZOO sú veľmi dynamické, vždy chovajú zvieratá, podporujú ochranu prírody a pripravujú nové výbehy. Veľké ZOO sú dôležitou turistickou atrakciou, vzhľadom na čo aj štát prispieva na ich prevádzku. Verejné financovanie je často určené vzdelávacou hodnotou a takéto ZOO sú často cieľom školských výletov. Väčšina ZOO je však financovaná z darov a vstupného.
Najznámejšie ZOO na svete:
Dve z najznámejších ZOO sú v Spojených štátoch a to Bronx a San Diego ZOO. Bronx ZOO (spravovaná New York Zoological Society) sa rozkladá na 265 akroch (1,1 km²) a má viac ako 6 000 zvierat. Vedie čo do počtu zvierat pomyselný rebríček ZOO. San Diego ZOO je domovom viac ako 4 000 zvierat a je to najznámejšia ZOO na svete. Najväčšia ZOO Spojených štátov čo do rozlohy je ale Severná Karolína ZOO s 535 akrami.
ZOO na Slovensku:
Na Slovensku sa nachádza niekoľko zoologických záhrad. Najstaršia a najznámejšia ZOO je v Bojniciach, v okrese Prievidza. Zoologická záhrada v Bratislave ponúka okrem samotnej ZOO aj dinopark. Zoologické záhrady sú skvelou atrakciou pre deti. Môžete tu vidieť rôzne druhy zvierat a oboznámiť sa aj s druhmi, ktoré na území Slovenska vo voľnej prírode nenájdete.
Najznámejšie ZOO na Slovensku:
- ZOO Bratislava - sa nachádza v Mlynskej doline pri Slovenskej televízii, súčasťou je aj Dinopark - www.zoobratislava.sk
- ZOO Bojnice - sa nachádza hneď vedľa Bojnického zámku - www.zoobojnice.sk
- ZOO Spišská Nová Ves - je najmladšou ZOO na Slovensku, vznikla v roku 1989 - www.zoosnv.sk
- ZOO Košice - sa nachádza neďaleko mesta Košice - www.zookosice.sk
- ZOO Stropkov - www.zoostropkov.sk
Žrebčíny na Slovensku:
Na Slovensku sa tiež nachádza niekoľko žrebčínov, najznámejšá je žrebčín v Topľčiankach, okres Zlaté Moravce.
Národný žrebčín v Topoľčiankach je centrom šľachtenia, chovu, ale aj predaja koní. Pri žrebčíne je dráha, kde sa konajú dostihy a súťaže v rôznych disciplínach. Kone zo žrebčínu prezentujú Slovensko na medzinárodných podujatiach. Okrem dostihov sa tu konajú aj výstavy koní. Žrebčín v Topoľčiankach patrí medzi najvýznamnejšie žrebčíny vo svete.
Ďalšie známe žrebčíny:
- Žrebčín Motešice
- Žrebčín Veľká Lúka
Názov zariadenia![]() |
Web | |
---|---|---|
Arborétum Mlyňany | www.arboretum.sav.sk | |
ZOO Bojnice | www.zoobojnice.sk | |
ZOO Bratislava | www.zoobratislava.sk | |
ZOO Košice | www.zookosice.sk | |
ZOO Spišská Nová Ves | www.zoosnv.sk | |
ZOO Stropkov | www.zoostropkov.sk |