Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku

Hrady, zámky a kaštiele sú skutočným historickým bohatstvom Slovenska a sú atraktívnymi miestami pre turistiku. Milovníci týchto klenotov histórie určite nájdu na Slovensku historické miesta, ktoré hľadajú. Nádherné zrúcaniny, polozrúcaniny, zachovalé, zrekonštruované hrady a nádherné zámky. Na Slovensku je naozaj široký výber historických miest. Niektoré hrady a zámky sú známejšie, iné menej. Na Slovensku máme okolo 100 hradov a zámkov a vyše 400 kaštieľov.
Hrady sa v minulosti stavali na vysokých skalách a slúžili najmä ako pevnosti, ako ochrana pred nepriateľmi. Väčšina z nich začala vznikať v 13. storočí. Osud hradu mnohokrát poznačil požiar, preto veľa hradov vyhorelo.

V 18. a 19. storočí si páni na Slovensku stavali pohodlnejšie budovy na bývanie, kaštiele a zámky, do ktorých sa premiestňovali. Keďže hrady už neboli obývané, začali chátrať. Mnohé pamiatky histórie sa podarilo zachrániť a zreštaurovať a zostali zachované až dodnes. Tak sa stali atraktívnou destináciou pre turistou.
Medzi skvosty Slovenských hradov patria:
- Oravský hrad, Spišský hrad, Bojnický zámok, hrad Devín, ale aj mestské hrady a zámky, ako sú Trenčiansky či Zvolenský hrad
- za návštevu určite stoja hrad Beckov, Strečno, Červený Kameň, Bratislavský hrad, Betliar alebo Krásna Hôrka, Nitriansky hrad, hrad Branč, hrad v Starej Ľubovni, Smolenický a Kežmarský zámok, zámky v Banskej Štiavnici a mnohé ďalšie hrady či zámky Slovenska
Pokiaľ ste si nejaký hrad alebo zámok vybrali ako cieľ vašej turistiky po Slovensku, vyberte si podľa toho, či vás zaujíma viac zrúcanina akou je napríklad Spišský hrad alebo kompletne zachovalý hrad aj so zariadeným interiérom ako je napríklad Oravský hrad alebo Bojnický zámok.

Na hradoch, ktoré sú len zrúcaninou bez akéhokoľvek nábytku, miestností či expozície, sa vstupné na Slovensku neplatí a sú voľne prístupné. Hrady a zámky, ktoré majú okrem niektorých múrov aj zachované miestnosti, prípadne aj expozíciu a zariadenie, sú otvorené a prístupné podľa otváracích hodín za poplatok. Pokiaľ si chcete hrad len obzrieť zvonka, je to možné aj bez poplatku a bez obmedzenia otváracími hodinami. Ak ale chcete vstúpiť do areálu hradu alebo zámku, treba si všimnúť otváracie hodiny.

Predstavujeme Vám výber najkrajších historických hradov, zámkov a kaštieľov Slovenska, ktoré sa oplatí vidieť.

Názov zariadeniaikona zoradenia Web
Liviano
Holíčsky zámok www.holic.sk
Holiday Inn ****
Holiday Inn **** www.holidayinn.sk
Holidaypark Kováčová
Holidaypark Kováčová www.holidaypark.sk
Hornádske mosty a mostíky
Hornádske mosty a mostíky
Horský hotel *** SOREA Hrebienok
Horský hotel *** SOREA Hrebienok www.sorea.sk/hrebienok
Branica
Hotel Bránica www.hotelbranica.sk
Hotel & restaurant Privilege ****
HOTEL & RESTAURANT PRIVILEGE **** www.privilege.sk
Hotel Akadémia**
Hotel Akadémia** www.hotelakademia.sk
Apolo
Hotel Apollo www.apollohotel.sk
Arcadia
Hotel Arcadia www.arcadia-hotel.sk
TN_restauracia.jpg
Hotel Atrium - reštaurácia www.hotelatriumnitra.sk
Hotel Bankov
Hotel Bankov Košice - reštaurácia www.hotelbankov.sk
Hotel Bankov Košice - ubytovanie
Hotel Bankov Košice - ubytovanie www.hotelbankov.sk
Hotel_Barbakan_-_restauracia.jpg
Hotel Barbakan - reštaurácia www.barkan.sk
Hotel Barónka ****
Hotel Barónka **** www.baronka.sk
Hotel Belez
Hotel Belez www.belez.sk
Grand Hotel Bellevue
Hotel Bellevue www.bellevuehotel.sk
Blažovce
Hotel Blue III a II www.hotelblue.sk
Crowne Plaza
Hotel Bodva**
Hotel Bonbon
Hotel Bonbón www.bonbon.sk
130605174017_2.jpg
HOTEL BRATISLAVA www.hotelbratislava.sk
Hotel Centrum ***
Hotel Centrum*** www.hotel-centrum.sk
Hotel Čierny Orol *
Hotel Čierny Orol* www.ciernyorol.sk
Hotel Čingov
Hotel Čingov www.hotelcingov.sk
Hotel Devín ****
Hotel Devín **** www.hoteldevin.sk
Hotel Dixon
Hotel Dixon**** www.dixon.sk
Afrodita
Hotel Družba- Ľudová reštaurácia www.druzbahotel.sk
esprit.jpg
Hotel Esprit www.hotelesprit.sk
Hotel Flóra
Hotel Flóra*** www.hotelfloraslovenskyraj.sk
Hotel_Golden_Eaglr_-_restauracia_La_Lavande.jpg
Hotel Golden Eagle - reštaurácia La Lavande www.goldeneagle.sk
Hotel_Gofer_-_restauracia.jpg
Hotel Golfer - reštaurácia www.golfer.sk
www.grandcastle.sk.jpg
Hotel Grand Castle - reštaurácia Magdaléna Zai www.grandcastle.sk
Hotel Grand Jasná  - reštaurácia
Hotel Grand Jasná - reštaurácia www.grandjasna.sk
grandid.jpg
Hotel Gratis - reštaurácia www.grandis.sk
Hotel Hrabovo **
Hotel Hrabovo ** www.hotelhrabovo.sk
Hotel Hrádok - ubytovanie
Hotel Hrádok www.hotelhradok.sk
Hotel Hrádok - reštaurácia
Hotel Hrádok - reštaurácia www.hotelhradok.sk
Hotel Hunter
Hotel Hunter www.hotelhunter.sk
Hotel Husárik - reštaurácia
Hotel Husárik - reštaurácia www.hotelhusarik.sk
Hotel Impozant****
Hotel Impozant**** www.impozant.sk
Hotel Impozant****
Hotel Impozant**** www.impozant.sk
Hotel International ****
Hotel International **** www.golftatry.sk
Hotel International ****
Hotel International **** www.golftatry.sk
hotel_janosik.jpg
Hotel Jánšík - reštaurácia www.hoteljanosik.sk
Hotel Karpatia Humenné_logo
Hotel Karpatia*** Humenné www.hotel-karpatia.sk
Hotel Karpaty - reštaurácia
Hotel Karpaty - reštaurácia www.hotelkarpaty.eu
Hotel Kaskada
Hotel Kaskáda www.kaskada.sk
Hotel Komeko Agrotour
Hotel Komeko Agrotour www.komekoagrotour.sk
Hotel Kontakt
Hotel Kontakt www.hotelkontakt.sk
Hotel Kras
Hotel Kras*** www.hotel-kras.sk